День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні

2020-06-22

22 червня відзначають День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні.

Початок війни між нацистською Німеччиною та Радянським Союзом ознаменував собою розгортання найбільш драматичного періоду Другої світової війни, передусім для України, яка зазнала величезних людських і матеріальних втрат: окупованою виявилася уся її територія, а виснажлива боротьба населення за фізичне виживання тривала більше ніж три роки.

Пропонуємо вашій увазі добірку літератури з фондів нашої бібліотеки, яка присвячена історії України в роки Другої світової війни.

Україна в другій Світовій війні : погляд з ХХІ століття : історичні нариси. Кн. 1-2 / автори : О. Лисенко, В. Стецкевич, А. Айсфельд та інші ; голова редкол. В. А. Смолій. – К.: Наукова думка, 2011.

У виданні висвітлюється широке коло питань одного з найбільш драматичних періодів історії України — періоду Другої світової війни.

На основі критичного аналізу вже опублікованих матеріалів і нових масивів джерел, більшість з яких вперше вводиться до наукового обігу, подається сучасне бачення мобілізаційних і режимних заходів радянського керівництва, стратегічних і фронтових операцій на території України, політики німецької окупаційної влади, повсякденного життя цивільного населення в умовах нацистського режиму, боротьби партизанів та підпільників у тилу нацистських окупантів, діяльності самостійницьких інституцій, становища військовополонених, суспільно-політичних та соціокультурних процесів воєнної доби, стану радянської економіки в роки війни та у відбудовний період, з’ясовуються також долі жертв нацистських переслідувань, демографічні втрати українського народу в роки війни.


Левітас Фелікс

Друга світова війна: український вимір / Фелікс Левітас. – К.: Наш час, 2012. – 272 с.: фотоіл. – Бібліогр.: с. 271-272.

Книгу присвячено суперечливим сторінкам минулої війни. Спираючись на новітню українську, російську, англо-американську та німецьку історіографію, автор прагнув дати відповіді на найактуальніші питання Другої світової війни та розкрити роль і місце України в подіях 1939—1945 років. Основну увагу приділено питанням, які зумовлюють широкий науковий і пізнавальний інтерес у сучасному українському суспільстві: справжні причини Другої світової війни, особливості таємної міжнародної дипломатії, трагедія і подвиг перших років війни, ціна великої перемоги, історичне значення перемоги над нацизмом, українці-герої, проблеми національного примирення, війна як історичний феномен. Видання розраховане на викладачів і студентів ВНЗ, учителів і старшокласників, а також на всіх, хто цікавиться новітньою історією України.


Кузнецов А. В.

Бабий Яр: [роман-документ] / А. В. Кузнецов. – К.: Саммит-Книга, 2008. – 367 с.: фотоил.

«Бабин Яр» – це зодягнені в форму роману спогади киянина, колишнього безпосереднього свідка масових розстрілів та інших трагічних подій, що розгорталися в українській столиці під час окупації міста фашистськими військами. Вперше роман Анатолія Кузнєцова був опублікований ще в радянські роки, однак після того, як його автор емігрував з Союзу, книги автора були заборонені і вилучені з обігу. І лише після краху СРСР читачі змогли знову отримати доступ до цього свідченням очевидця, здатному неупереджено розповісти про те, що ж дійсно відбувалося в Бабиному Яру в 1941-1943 роки …


Друга світова. Непридумані історії: (не) наша, жива, інша / уклад. й передм. В. Кіпіані; ред. М. Бірченко. – Х.: Віват, 2018. – 303 с.: фото. – (Сер. Б-ка “Історичної правди”). Війна розділила родини, позбавила життів, скалічила долі… Знати і пам’ятати важливо в будь-який час. Навіть через багато десятиліть з’являються нові деталі, спогади і свідчення. • Війна (не) наша – не тільки за Батьківщину, а й за інтереси кількох тоталітарних держав. • Війна наша – навіть через вісімдесят років. • Війна жива – ми пам’ятаємо. • Війна інша – різна для всіх, бо кожен бачить і розуміє по-своєму. Книжка складається з реальних сімейних історій, переказаних зі слів батьків, бабусь і дідусів. Автори статей, зібраних завдяки науково-популярному виданню «Історична правда», розповідають про найстрашнішу війну ХХ століття, про долі тих людей, чиї життя назавжди розділилися на до і після. Зокрема, ви дізнаєтесь про: • українців, які воювали в різних арміях; • життя депортованих; • долі вивезених на примусові роботи; • чоловіків і жінок, що назавжди лишилися молодими. Одна війна – різні долі.


Друга світова війна в історичній пам’яті України: за матеріалами українського інституту національної пам’яті / упорядники: Л. Герасименко, Р. Пилявець. – К.; Ніжин: Видавець ПП Лисенко М., 2010. – 247 с.: фотоіл.

У виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки однієї з найбільших і найтрагічніших подій в історії Українського народу ХХ століття – Другої світової війни. В основу праці покладено ідею боротьби українського народу за власну Державу. У книзі проаналізовано події, що відбувались на території України, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939 р. і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 р. (на основі значного масиву матеріалів розглянуто основні аспекти формування історичної пам’яті українського народу про Другу світову війну в сучасній Україні).


Війна і міф. Невідома друга світова 1939-1945 / за заг. ред. О. Зінченка, В. В’ятровича, М. Майорова. – Х.: Книжковий клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2016. – 272 с.: іл.

Співробітники Українського інституту національної пам`яті досліджують документи тієї доби. Дізнайтеся правду, яку приховували від нас! Чи правда, що пакт Молотова–Ріббентропа був вимушеним кроком для СРСР? Чи завжди Радянський Союз був непримиренним противником нацистів? Чи правда, що українські націоналісти масово винищували євреїв під час війни, особливо у Львові та Бабиному Яру? Сталін узгоджував військові дії з Гітлером? Бандера був агентом спецслужб нацистів? Кримські татари масово дезертирували на початку війни? На ці теми ще 30 років тому боялися говорити навіть із рідними!Кiлькiсть переглядiв: 106