Чорнобиль - біль душі людської

2021-04-23

З кожним роком все далі відходять у минуле події, пов’язані з аварією на Чорнобильській АЕС, – найбільшою у світі техногенною та екологічною катастрофою. Утім, до цієї теми ще неодноразово будуть звертатися політики, вчені, медики… А для чисельної армії переселенців і власне самих ліквідаторів Чорнобиль назавжди залишатиметься незагоєною раною.

Благовіщенська міська бібліотека для дорослих запрошуємо усіх бажаючих відвідати книжкову вистаку «Люди полинової долі», що присвячена 35-ій річниці дня пам’яті Чорнобильської трагедії. /Files/images/IMG-8bb0e2ceda7717031bc446ee82a107b5-V.jpg

Що ж таке Чорнобиль для України? Це близько трьох з половиною мільонів постраждалих від катастрофи та її наслідків. Це майже 10 відсотків території, що зазнала прямого радіаційного ураження, 160 тис. людей із 170 населених пунктів, яким довелося покинути рідні оселі і переїхати в інші міста, це постійний страх людей за своє життя і здоров’я, за долю дітей та онуків, за екологічний стан земель і лісів, морів і рік, підземних вод.

Пропонуємо вашій увазі книги, що надійшли до фонду бібліотеки від Українського інституту книги.

/Files/images/IMG-463111d6087f9a0a774cfa24fbf74a66-V.jpg

1. «Чорнобиль: етюди з натури» - спогади автора, учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, художника,професора Харківської державної академії дизайну і мистецтв Олега Векленка про його особисті відчуття,пережиті в період перебування в Чорнобилі в травні-червні 1986 року. Автор розказує яким було повсякденне життя ліквідаторів у таборі неподалік станції,про примітивні засоби захисту і про те, що усвідомлення справжньої небезпеки прийшло набагато пізніше. Щирі історії про ті дні написані живою мовою і доповнені авторськими малюнками та фотографіями

/Files/images/IMG-45188950b1aea3f7b5261ecfef7a8633-V.jpg

2. У художньо-документальній повісті «Я бачив» - нова спроба одного з провідних українських сучасних письменників Володимира Шовкошитного, самовидця Чорнобильської аварії й активного ліквідатора її наслідків, поєднати воєдино літературу пам’яті й літературу факту. У творі поєднані спогади очевидців найбільшої техногенної катастрофи в історії людства, учасників ліквідації її наслідків,простежені долі літературних героїв, проаналізовані техногенні, економічні, соціальні й медичні наслідки наймасштабнішого рукотворного лиха, показані перспективи повернення забруднених територій в народногосподарський обіг. Ця книга дає відповідь на головні питання, Що постали після Чорнобиля, вона показує духовний зв′язок героїв Чорнобиля, майданівців та учасників АТО. Адже всі 33 роки після Чорнобиля автор був у епіцентрі Українського життя.

/Files/images/IMG-30a65e9559a21d2cdc49bb914cb3aec8-V.jpg

3. Художньо-документальний роман білоруської письменниці Світлани Алексієвич. Книга «Чорнобильська молитва» — це розповіді очевидців цієї катастрофи: жителів Прип’яті, ліквідаторів, так званих самоселів — тих, хто з часом повернувся до своїх домівок незважаючи на заборони і радіацію, бо там залишилося все їхнє життя. У цій книжці ви не знайдете розповідей про причини цієї жахливої події або про план евакуації та ліквідації наслідків катастрофи. В ній є тільки особисті трагічні історії — про кохання, про хвороби, про боротьбу... І ці історії, немов голоси в хорі, зливаються в одну молитву. У Чорнобильську молитву...

/Files/images/IMG-7bca8ed24bdedd5a18561a9d52a40972-V.jpg

4. Також бібліотека пропонує переглянути книгу Анатолія Андржеєвського «Чорнобильська бувальщина» де з перщих вуст розповідається про те, якою була Прип'ять до вибуху на ЧАЕС, як гасили пожежу, евакуйовували населення, зводили тимчасові містечка для ліквідаторів і вже постійне для працівників електростанції — Славутич.Спомини автора рясно доповнюють вирізки з тогочасної преси й розвідок, присвячених подіям тих часів, особисті фото.

5. /Files/images/IMG-245115fe4045712609045bc7a10a6d25-V.jpg Не менш цікавими є книги французької есеїстки,журналістки і перекладача Галі Аккерман, яка працює над чорнобильською тематикою з 1998 року. Написала про Чорнобиль кілька книг, статей і була куратором наймасштабнішої виставки,присвяченої Чорнобилю(Центр Сучасної Культури,Барселона,2006р.)

Книжка Галі Аккерман «Пройти крізь Чорнобиль» - це подорож письменника крізь драму Чорнобиля в різноманітних її людських, соціокультурних, професійних аспектах. Це проходження крізь очисний вогонь нового знання, трагічних відкриттів, крізь драму людських доль. Ця книжка також про Чорнобиль як про один з найстрашніших злочинів радянської системи. Незаперечна цінність видання і в тому, що це погляд людини з іншої культури, з інших культур - адже авторка суміщає в собі єврейську, російську і французьку культури, родинно пов'язана з Україною.

Людство входить у майбутнє, оглядаючись у минуле. Такий одвічний закон історії. У тому, що було, не можна нічого змінити. Але так само нічого не можна забувати. Тож нехай слово «Чорнобиль» стане постійним і суворим нагадуванням людині про відповідальність перед прийдешніми поколіннями за все, що вона творить своїм розумом і своїми руками. Вслухаймося у слова святого писання, що дійшли до нас з глибини віків: «Мудрість розумного – знання шляху свого…».

Віримо і надіємось, що у держав і народів, усього людства вистачить мудрості, волі та відповідальності, щоб іти далі зваженим і осмисленим шляхом, на якому не залишиться місця таким зловісним віхам, як Чорнобиль.

Кiлькiсть переглядiв: 81